Większość z nas wie, że wszelkie tkaniny dodają naszym pomieszczeniom niepowtarzalnego klimatu i uroku. Wystarczy powiesić w pokoju zasłonę, ubrać łóżko w piękną kapę czy położyć choćby kawałek dywanu na podłogę i pokój wygląda w zupełnie odmienny sposób. Nie inaczej rzecz się ma ze stołami.

obrusyStoliczku nakryj się

Zaopatrując się w stoły nie myślimy często o obrusach. Kupujemy piękne drewniane blaty i zakładamy, że to na nich stanie zastawa na powitanie rodziny czy gości. Szybko odkrywamy jednak, że czegoś na tym stole brak, czymś byśmy go nakryli. I mamy rację. Wtedy rozpoczynamy zgłębianie tematu, który wcale nie jest taki oczywisty. Przecież ważne, żeby obrus stał się elementem całości, więc nie możemy tak po prostu kupić pierwszej rzeczy, która nam się podoba bez ryzyka, że utracimy coś ze stylu i szyku naszego pomieszczenia. Duży wybór obrusów znajdziesz na takich stronach jak https://e-obrus.pl/, gdzie są one podstawowym asortymentem. Dzięki temu, będziesz mógł wybrać najbardziej odpowiedni model spośród dziesiątek czy nawet setek obrusów. Poza uwzględnieniem ogólnego stylu, czy kolorystyki pomieszczenia, pojawia się ważna kwestia do rozważenia, czyli kształt i rozmiar stołu. Jednak nie tylko długość, szerokość czy średnica ma znaczenie. Istotna jest także wysokość siedziska krzesła, bo ze względów praktycznych obrus powinien zwisać ponad nim. Najlepiej 20-25 cm z każdej strony stołu. Tak jest w przypadku stołów, które umieszczamy w jadalniach, natomiast na stołach np. w salonie, na ławach lepiej sprawdzą się różnego rodzaju bieżniki czy mniejsze serwety, których już problem wystawania poza blat nie dotyczy. Po dokonaniu pomiarów pojawia się kolejny temat, czyli wybór materiału, z którego wykonany ma być obrus. Wybór powinien opierać się o takie wytyczne, jak elegancja oraz użyteczność. W tym drugim chodzi o plamoodporność, ograniczoną tendencję do gniecenia tkaniny oraz trwałość.

Jakie materiały wybierać?

Wybór mamy dość spory poczynając od tkanin naturalnych. I tu mamy dla przykładu len, który zarówno jest trwały, dobrze wygląda i pasuje do większości stylów naszych domów, to jeszcze z dodatkiem elany nie gniecie się. Jest też bawełna, która sama w sobie mało się gniecie, a do tego jest trwała, wytrzymała na temperaturę prania. Naturalnym materiałem jest też jedwab, ale ten jest delikatny, nietrwały i nie sprawdzi się jako obrus w jadalni przy dzieciach czy z innych powodów wymagających częstego prania. Może za to dobrze się prezentować jako nakrycie stolików, które są mniej użytkowe, a bardziej ozdobne. No i ostatni jest sizal, materiał trwały, ale z racji twardości wolno schnie. Do wyboru mamy też tkaniny sztuczne (mało wytrzymała wiskoza), syntetyczne (produkowany chemicznie nylon) czy obecnie modne filcowe (np. używane często na podkładki), a nawet ceraty. Te ostatnie jednak bardziej sprawdzą się jako nakrycie na stole tarasowym, niż na wyeksponowanym, w założeniu eleganckim stole domowym. Wśród obrusów są oczywiście takie haftowane, wzorzyste lub gładkie, z prostą krawędzią lub ozdobnymi wycięciami. Najlepiej zawsze sprawdzi się minimalizm. Szczególnie jeśli ozdobne są już zasłony czy po prostu mamy dużo dodatków w naszej aranżacji wnętrza, również takich na stole.