Profesjonalna aranżacja wnętrza domu jest procesem złożonym. Polega bowiem nie tylko na odpowiednim doborze koloru ścian i mebli, ale także przeróżnych dodatków. Te ostatnie niewątpliwie odgrywają bardzo ważną rolę w nadaniu odpowiedniego charakteru pomieszczeniom. Bez nich wnętrze staję się nudne i pozbawione stylu. Ponadto ozdoby często odzwierciedlają charakter mieszkańców domu, ich gusta i zainteresowania – przykładem takich dekoracji są np. fotografie powieszone na ścianach czy też kwiaty w salonie. Takich elementów nadających pomieszczeniom odpowiedniego klimatu jest mnóstwo. W dzisiejszych czasach asortyment zarówno mebli, jak i ozdób jest ogromny. Ponadto jest wiele czasopism oraz portali internetowych poświęconych tematyce projektowania, które mogą być dobrą inspiracją w samodzielnej aranżacji domu.

W jaki sposób nadać wnętrzom odpowiedni klimat?

Lustra dekoracyjne jako ciekawa propozycja w aranżacji wnętrzNajważniejszą cechą każdego domu jest bezpieczeństwo, wygoda, funkcjonalność oraz wystrój nadający wnętrzu odpowiedni charakter, dopasowany do  jego mieszkańców. Powinno to być miejsce, w którym z radością spędzamy czas wolny i wykonujemy obowiązki domowe oraz do którego chętnie wracamy z pracy czy też z podróży. Dlatego niezwykle ważne jest, aby oprócz mebli, wybrać elementy dekoracyjne, które wypełnią przestrzeń, puste kąty i ściany. Wówczas nasz dom stanie się ciekawy i nabierze charakteru. Do takich ozdób należą lampy, obrazy, wazony, zdjęcia, rośliny i wiele innych. Jednak warto zwrócić uwagę na coraz bardziej popularne i modne lustra dekoracyjne (dostępne np. tutaj https://mchome.pl/kategoria/lustra. W zależności od gustu można wybierać spośród szerokiej oferty różnych kształtów, wzorów, rozmiarów i kolorów. Dlatego też z pewnością każdy znajdzie odpowiedni dla siebie rodzaj.

Jakie funkcje mogą pełnić elementy dekoracyjne?

Ważną zaletą wielu ozdób jest to, iż łączą w sobie zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Przykładem może być zegar ścienny, który oprócz informowania nas o godzinie, pełni także ozdobę i wypełnia pustą przestrzeń. Z kolei kwiaty, które produkują tlen i oczyszczają powietrze, jednocześnie nadają wnętrzu wyjątkowy klimat. Również wspomniane wcześniej lustra dekoracyjne, mogą pełnić kilka funkcji. Ich montaż w wielu pomieszczeniach jest niezbędny jak na przykład w łazience czy na korytarzu. Jednak oprócz swojej praktyczności mogą być także oryginalną ozdobą. I właśnie w takim celu są coraz częściej stosowane. Lustro w pięknej, złotej ramie powieszone w salonie nad komodą nadaje wnętrzu elegancji oraz optycznie powiększa pokój. Podobnie lustrzane drzwi w szafie na korytarzu – także dodają uroku oraz wizualnie zwiększają przestrzeń. Istnieje wiele ciekawych pomysłów na zastosowanie tego typu dekoracji w domu. Projektanci wnętrz oferują coraz to nowsze propozycje. 

Czym kierować się przy wyborze dodatków do domu?

Jedną z ważniejszych zasad dotyczących kupna ozdób jest ich wybór pod kątem stylu, który panuje w naszym domu. Chodzi bowiem o to, aby te elementy dekoracyjne współgrały z pozostałymi przedmiotami w domu i jego charakterem. Wówczas całe wnętrze nabierze harmonijności i będzie ze sobą spójne. Tak więc, gdy panuje u nas styl skandynawski, należy wybierać lustra o prostej formie, w ramie z naturalnego drewna lub pomalowanej na biało czy też szaro, bez zdobień. Z kolei w przypadku stylu glamour doskonale sprawdzą się lustra dekoracyjne, na przykład w pozłacanej, błyszczącej ramie lub pokrytej kryształkami. Takie dopasowanie dodatków jest bowiem podstawą w projektowaniu wnętrz i jedną z głównych zasad architektów. Warto więc zastosować się do tej rady w samodzielnym urządzaniu własnej przestrzeni. 

Podsumowując...

W aranżacji mieszkania warto zwrócić uwagę na elementy ozdobne. Wnętrze z najmodniejszymi kolorami ścian czy najnowszymi meblami, lecz pozbawione innych dodatków, będzie wydawało się puste i bez charakteru. Doskonałym pomysłem są lustra dekoracyjne, które odzwierciedlą piękno urządzonego domu.