Kwestia doboru sprzętu narciarskiego wywołuje wiele dyskusji. Pomimo skupiania się głównie na samych nartach i stosownej odzieży, na rynku dostępne są także inne akcesoria. Wśród nich jest kask, który ma gwarantować bezpieczeństwo, a przy okazji wbrew pozorom podnosi także komfort zjeżdżania po stokach. Czy ten element jest jednak obowiązkowy?

Regulacje prawne

Kaski narciarskie

Z punktu widzenia prawnego, w Polsce kaski narciarskie ochronne muszą posiadać osoby do ukończenia 16 lat, które uprawiają narciarstwo czy snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim. Podobne regulacje obowiązują w popularnych kurortach w wielu europejskich krajach, choćby w Austrii, na Słowacji czy we Włoszech, gdzie również dzieci i młodzież do kilkunastu lat są zobowiązane do korzystania z takiej ochrony. Z punktu widzenia prawnego, taki element nie jest natomiast obowiązkowy w przypadku dorosłych, choć z pewnością rozsądnie jest się wyposażyć w taki gadżet.

Dlaczego warto z nich korzystać?

Warto pamiętać, że sporty zimowe są z natury stosunkowo ryzykowne pod względem potencjalnych urazów. Nawet niezbyt zaawansowany narciarz swobodnie rozpędzi się na stoku do poziomu 30 czy 40 km/h, a przy takich prędkościach upadek, przy którym nastąpi uderzenie w głowę, może się skończyć naprawdę tragicznie. Dobrze dobrane kaski narciarskie zniwelują skutki takich zdarzeń, a w wielu przypadkach pozwolą wyjść narciarzom z wypadku całkowicie bez szwanku. Nawet jeżdżąc rekreacyjnie lepiej mieć na uwadze, iż inni mogą preferować mniej bezpieczny styl jazdy. W sezonie na stokach nie brakuje entuzjastów sportów zimowych, więc nawet jadąc wolno, można być narażonym na zderzenie z narciarzem, który straci kontrolę i może wjechać w inną osobę z dużym impetem. Przy okazji kaski narciarskie zabezpieczają też głowę przez wiatrem czy niskimi temperaturami.

Czym kierować się przy ich wyborze?

Przy wyborze takiego wyposażenia kluczowy jest jego rozmiar. Sprzęt powinien być bezpieczny, ale przy tym wygodny. Z myślą o doborze kasku należy zmierzyć obwód głowy około 1-2 cm ponad granicą brwi, po czym wybrać stosowny rozmiar, który będzie opisany takimi parametrami. Przed podjęciem decyzji dobrze jest potrzymać taki element na głowie przez kilka minut, by zobaczyć czy na pewno nic nie będzie powodowało dyskomfortu. Odpowiednio dopasowane kaski narciarskie powinny się trzymać na głowie nawet bez zapiętego paska, który umieszczony jest w dolnej części i zapina się go pod brodą. Warto upewnić się czy same paski da się zapiąć w rękawicach, co będzie znacznym ułatwieniem na stoku. Przy dokonywaniu wyboru warto też zwrócić uwagę na to czy sprzęt posiada odpowiedni system wentylacji, co będzie ważne dla komfortu względem jeżdżenia w różnych warunkach pogodowych.