Wbrew pozorom skomponowanie jadłospisu dla ptaków egzotycznych jest o wiele bardziej skomplikowane niż ma to miejsce w przypadku psów, kotów czy gryzoni. Przy układaniu papuziego menu należy pamiętać o szeregu zasad związanych z wrażliwym układem trawiennym ptaków hodowanych w domu. Przed zakupem papugi należy dobrze zapoznać się z poradami ekspertów, aby niechcący nie zaszkodzić opierzonemu pupilowi. Warto pamiętać o tym, że karmy dla papug są dedykowane określonym gatunkom.

Czym należy karmić papugi?

Pożywienie zdobywane na wolności tylko nieznacznie odbiega od tego podawanego w hodowlach. Różnica polega na tym, że w naturalnym środowisku ptaki wyskubują ziarna prosto z ziemi. Dlatego trzeba dbać o odpowiednią zawartość minerałów oraz witamin w codziennej diecie. Jeżeli hodowla ma opierać się głównie na gotowej karmie to należy dokonywać przede wszystkim wyboru pokarmu sypkiego, który składa się z suszonych owoców, warzyw oraz nasion i ziaren. Należy pamiętać, że dobrze zbilansowana karma dla papugi jest skomponowana zgodnie z kryteriami charakteryzującymi konkretny gatunek. Preferencje i upodobania kształtują się też w związku z wielkością danego ptaka. Pokarm dla nimf może diametralnie odbiegać od tego, który spożywają wrażliwe na tłuszcze papużki faliste czy ary. Nie można zapominać o prawidłowym przechowywaniu karmy dla papug, ponieważ zawilgocone produkty mogą spleśnieć i zaszkodzić układowi trawiennemu ptaka.

Czym karmić papugi, aby długo cieszyły się zdrowiem?Czego nie wolno podawać do jedzenia papugom?

Kupując gotową karmę dla papugi w sklepie zoologicznym lub komponując własną należy pamiętać o składnikach, które mogą mieć negatywny wpływ na ich organizmy. Niektóre produkty są zagrożeniem same w sobie, a inne, takie jak na przykład cytrusy, winogrona bądź rodzynki szkodzą z powodu czynników związanych z ich obróbką i licznymi środkami chemicznymi używanymi podczas uprawy. Ornitolodzy specjalizujący się w ptakach egzotycznych ostrzegają przed karmieniem sałatą, ponieważ zbiera się w niej dużo zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska. Poza tym odradza się podawania karmy dla papug, która zawiera w składzie rośliny strączkowe, orzechy ziemne i arachidowe poddane obróbce termicznej, brzoskwinie, morele, nektarynki, cebule, szczypiorek, rabarbar, czekoladę, sól, smażone mięso, soje, akacje, bluszcz, bukszpan, żonkile, draceny, konwalie i fiołki. Niektóre rygorystyczne zasady wiążą się z tendencją do tycia, która może wiązać się z niedoborem ruchu, dlatego niektórym gatunkom nie należy podawać tłustych składników.