O roli witamin w ciąży wiele się mówi. Kobiety spodziewające się dziecka powinny przyjmować suplementy, które pomagają w dostarczeniu organizmowi minerałów i mikroelementów, ważnych dla prawidłowego rozwoju płodu i donoszenia ciąży. Mimo prawidłowej i zdrowej diety, ciężarna powinna przyjmować suplementy. Zapotrzebowanie na żelazo, kwas foliowy czy jod jest znacznie większe w okresie ciąży, dlatego przyszła mama może cierpieć na ich niedobór.

Jakie suplementy diety w ciąży?

W okresie ciąży warto wybierać suplementy, które posiadają skład dostosowany do potrzeb kobiety ciężarnej oraz rozwijającego się w jej łonie dziecka. Nie poleca się sięgać po preparaty, które zawierają dosłownie wszystko w niewielkich dawkach. Lepiej skupić się na tych, które pozwalają na suplementację minerałów i pierwiastków, naprawdę potrzebnych w czasie ciąży. Warto przyjrzeć się temu, co powinno bezwzględnie znaleźć się w składzie suplementów:

  • Kwas foliowy - jest to bardzo ważna substancja, którą zaleca się przyjmować w okresie trwania całej ciąży, a w szczególności w I trymestrze. Jego niedobór może powodować wady cewy nerwowej u płodu. Zalecana dawka to 0,4mg/dobę, przy czym kwas foliowy powinien być przyjmowany już podczas planowania ciąży. Najlepiej, jeśli suplementy zapewniają dawkę zarówno "zwykłego" kwasu foliowego, jak i L-metylofolianu wapnia.
  • Witaminy z grupy B - wpływają korzystnie na wchłanianie się folianów, dlatego powinny znaleźć się w składzie suplementów dla kobiet ciężarnych, które często cierpią na niedobór tych witamin.
  • Żelazo - rekomendowana dawka żelaza to 26-27 mg w czasie ciąży, podczas gdy na etapie planowania poczęcia wystarcza 18 mg.
  • DHA - jest to wielonienasycony kwas tłuszczowy, który korzystnie wpływa na rozwój mózgu i narządów wzroku płodu. Zaleca się dawkę dobową wynoszącą dla kobiet ciężarnych 600 mg DHA. Suplementację DHA należy kontynuować także w czasie karmienia.
  • Jod - zapotrzebowanie na jod dla kobiet ciężarnych wynosi 200-500 mikrogramów na dobę.
  • Witamina D3 - kobiety planujące ciąże, ciężarne oraz w okresie karmienia piersią potrzebują przyjmowania dawki witaminy D3, wynoszącej 2000 j.m. na dobę.

Który suplement wybrać?

Wybór suplementów diety dla ciężarnych jest ogromny, jednak warto zwrócić uwagę na Femibion Natal. Preparat zawiera wszystkie niezbędne dla ciężarnej składniki i co ważne, jest dostosowany do wieku ciąży. Femibion Natal 1 zalecany jest do końca 12 tygodnia ciąży, Femibion Natal 2 Plus po 13 tygodniu ciąży, a także podczas karmienia piersią. Skład produktu nie jest przesycony witaminami i mikroelementami, dlatego też dostarcza kobiecie ciężarnej wyłącznie składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju ciąży.