Kupując nowego laptopa uwagę zwraca się na wiele parametrów. To m.in. ilość pamięci RAM, częstotliwość taktowania procesora czy pojemność dysku. Często jednak mniejszą uwagę zwraca się na kwestię klawiatury, a to spory błąd. To od sposobu wykonania klawiatury i układu klawiszy uzależniony jest komfort korzystania z komputera. Jakie warunku zatem spełniać powinna dobra klawiatura do laptopa?

Układ klawiszy w klawiaturze do laptopa

Jak można zauważyć, klawiatury do laptopów nieco różnią się od tych stosowanych przy komputerach stacjonarnych. Jedną z różnić jest choćby wielkość klawiatury. Klawiatury w laptopach o małej matrycy zwykle mają mniej klawiszy. Problem ten rozwiązuje się poprzez zastosowanie polegające na wywoływaniu różnych funkcji poprzez wciśnięcie określonej kombinacji klawiszy. Często jest to połączenie klawisza Fn z wybranym klawiszem funkcyjnym. Wybierając klawiaturę uwagę zwrócić należy na to, czy będzie się z niej wygodnie korzystać, czy układ klawiszy pozwala na wygodne wywołanie wszystkich funkcji. Takie rozwiązanie zapewniają choćby klawiatury Dell do laptopów.

Parametry techniczne klawiatury do laptopa

Wygoda w korzystaniu z klawiatury jest bardzo ważna zwłaszcza w przypadku osób, które przed komputerem spędzają dużo czasu, np. w pracy. Warto zatem zwrócić uwagę na elastyczność klawiatury. Mowa tu o jej tendencji do uginania się pod naciskiem. Klawiatura pod wpływem nacisku nie powinna się zapadać. Istotny jest także skok klawiszy. Chodzi tu o drogę, jaką przycisk przebyć musi ze stanu spoczynku do całkowitego wciśnięcia. To jednak jest już kwestia indywidualnych preferencji. Jeśli chodzi o wspomniane już klawiatury Dell, to tu do wyboru są różne rozwiązania pod tym kątem.

Wybór klawiatury do laptopa – jak zrobić to dobrze?Wybór klawiatury do laptopa

Wspomnieć trzeba jeszcze o ułożeniu klawiszy. Klawiatura może mieć wyspowe ułożenie klawiszy. Taka klawiatura posiada dodatkową przestrzeń między klawiszami i bardzo dobrze prezentuje się także wizualnie. Część osób preferuje jednak pracę na klawiaturze z większymi przyciskami. W tym przypadku odstępy między klawiszami są mniejsze. Klawiatury Dell dostępne są zarówno z większymi, jak i mniejszymi odstępami między przyciskami. Ciekawe rozwiązania znaleźć można choćby na stronie https://laptopshop.pl/pol_m_Klawiatury_Klawiatury-Dell-1075.html. Dostępne na rynku klawiatury posiadają także opcję podświetlenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest komfortowa praca na komputerze przy wygaszonym świetle, np. wieczorem. Wybór paść tu powinien na klawiaturę posiadającą podświetlenie tuż nad klawiszami.