Jeszcze do niedawna na fizjoterapię kierowano pacjentów bezpośrednio po urazach ortopedycznych, neurologicznych czy reumatologicznych. Ta część leczenia traktowana była wyłącznie jako przedłużenie samego procesu, po zakończeniu którego zapominano o jej możliwościach. Dzisiaj fizjoterapia stała się odrębną dziedziną, a pacjenci nauczyli się, że tam znajdują pomoc w znacznie szerszym zakresie niż doraźna rehabilitacja po urazach.

W jaki sposób fizjoterapia może nam pomóc?

Fizjoterapia to zespół zabiegów wykorzystujących zjawiska fizyczne i zdolność ludzkiego organizmu do reagowania na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. Dla pacjentów najważniejszą informacją będzie możliwość wykorzystywania fizjoterapii jako kolejnego etapu leczenia, ale też zupełnie niezależnie, jako zestawu zabiegów przywracających sprawność fizyczną. Fizjoterapia w Bielsku-Białej oferuje szereg zabiegów pomocnych w leczeniu urazów oraz wielu innych schorzeń: reumatologicznych, układu nerwowo-mięśniowego, sercowo-naczyniowego czy oddechowego. Najpopularniejsze i jednocześnie najskuteczniejsze zabiegi fizjoterapeutyczne to:

  • masaże lecznicze: klasyczny, wibracyjny lub podwodny
  • kinezyterapia: rehabilitacja ruchowa
  • hydroterapia; leczenie kąpielami, natryskami, okładami
  • termoterapia: rozgrzewanie, czyli ciepłoterapia albo schładzanie, czyli krioterapia
  • balneoterapia: kąpiele, terapie z wykorzystaniem wód pitnych czy innych surowców naturalnych
  • światłolecznictwo: leczenie poprzez naświetlanie promieniowaniami podczerwonymi, widzialnymi lub ultrafioletowymi
  • elektroterapia: zastosowanie do leczenia prądu stałego lub impulsowego
  • magnetoterapia: zabiegi wykorzystujące pole magnetyczne
  • ultrasonoterapia: zabiegi wykorzystujące ultradźwięki
  • terapia manualna: uciskaniu bolących miejsc

fizjoterapia w bielsku-białejJakie korzyści z fizjoterapii?

Fizjoterapia przede wszystkim pomaga radzić sobie pacjentom z przewlekłym bólem. Dzięki profesjnalnym zabiegom można zmniejszyć dawkowanie leków przeciwbólowych a bardzo często na długo w ogóle je wyeliminować. Fizjoterapia pozwala uniknąć w wielu przypadkach inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Jest szczególnie ważna w leczeniu pourazowym, gdy doprowadza kolejne mięśnie czy stawy do stanu sprzed zdarzenia nie pozwalając rozwinąć się chorobie. Sprawdza się doskonale w stosunku do osób starszych, ale i dzieci w kształtowaniu prawidłowej postawy. Niezbędna jest dla zawodowych sportowców i osób uprawiających intensywnie sport, gdyż pomaga zregenerować mięśnie, które poddawane są w trakcie intensywnego wysiłku dużym obciążeniom.