Kradzieże niestety są coraz częstszym zjawiskiem, którym ciężko jest zapobiec. Zdarza się, że posiadamy majętne posiadłości lub po prostu nie chcemy być narażeni na straty związane z nielegalnym wkroczeniem na nasz teren. W tym przypadku skuteczne mogą okazać się bezprzewodowe systemy alarmowe. Nie wymagają one podłączenia wielu kabli, a działają równie skutecznie co tradycyjne alarmy. Zabezpieczają nas przed potencjalnymi kradzieżami, gdyż w przypadku próby włamania sygnalizatory dźwiękowe powiadomią wszystkich o niebezpieczeństwie.

W jaki sposób działa alarm bezprzewodowy?

Bezprzewodowe systemy alarmowe- skuteczny sposób na ochronę posiadłościNajnowsze systemy alarmowe zasilane są bateriami lub akumulatorkami. Powinny wytrzymać nawet kilka lat, jednak obowiązuje reguła, że baterie muszą nam wystarczyć na minimum rok. Czujniki te współpracują z centralką alarmową zasilaną z reguły przewodowo. Każde z urządzeń powinno mieć automatyczną kontrole sprawności komunikacji czujników z centralą, aby zmaksymalizować ochronę naszej posiadłości. Komunikacje poszczególnych elementów umożliwiają fale radiowe. Czujniki wyposażone są w sygnalizatory zarówno dźwiękowe, jak i świetlne. Dodatkowo system z reguły automatycznie kontroluje poziom naładowania baterii. Większość alarmów umożliwia jednoczesne podłączenie wszystkich detektorów, m.in. czujników ruchu, gazu, a także dymu.

W jaki sposób zamontować bezprzewodowe systemy alarmowe?

Montaż tego typu urządzenia nie należy do najprostszych, także podczas takiej próby powinniśmy się szczególnie skupić, aby nie popełnić niepotrzebnych błędów. Bezprzewodowe systemy alarmowe nieznacznie się od siebie różnią, dlatego przed montażem warto zapoznać się z instrukcją obsługi, o której wiele osób zapomina. Podczas montażu domowego systemu alarmowego, należy wysoko umieszczać bezprzewodowe czujniki. Dzięki temu wszystkie elementy będą w lepszy sposób łączyć się z centralką. Unikniemy również zasłonięcia przez przedmioty lub ludzi. Montaż systemu powinniśmy zacząć od założenia i uruchomienia centrali, dopiero później wszystkich niezbędnych czujników. Istotne jest, aby sprawdzić czy sygnał radiowy jest odpowiedni, czyli wyższy niż 40%. W przypadku kiedy jest niższy, naszym obowiązkiem jest przenoszenie urządzenia, aż złapie odpowiedni zasięg, który jest akceptowalny. Warto pamiętać, że baterię lub akumulator umieszczamy w czujniku przed zarejestrowaniem elementów w bezprzewodowym systemie alarmowym, dzięki czemu wydłużymy ich odpowiednie działanie .

Co innego, zamiast systemu alarmowego?

Do ochrony wybranych przez nas miejsc możemy stosować czujniki autonomiczne, które mogą być równie skuteczne. Mają wbudowany sygnalizator akustyczny oraz są zasilane bateriami. Aby ochronić okna lub drzwi doskonale sprawdzą się także autonomiczne czujniki kontaktronowe, które służą do sygnalizacji naruszenia chronionej strefy. Czujnik powiadamia nas dźwiękiem o ruchu w swoim polu widzenia. Połączona przegubowo wersja z uchwytem mocującym, umożliwia nam nakierowanie czujnika według naszych preferencji na wybraną strefę.