Urządzając mieszkanie bardzo ważną kwestią jest nabycie odpowiednich lamp. Odpowiednich to znaczy przede wszystkim praktycznych oraz bezpiecznych dla użytkowników, ale także idealnie współgrających ze stylizacją mieszkania, przytulnych i komfortowych wizualnie. Podstawowym celem lamp w mieszkaniu jest zapewnienie optymalnego światła i dbanie o wzrok użytkowników. Bywają jednak momenty kiedy to bardziej potrzebne jest nam światło nastrojowe i kameralne. W jaki sposób więc rozmieścić lampy w mieszkaniu i na jaki ich rodzaj się zdecydować?

Lampy sufitowe, czyli absolutna podstawa

Oświetlenie do mieszkania

Każde pomieszczenie w mieszkaniu powinno posiadać przede wszystkim właściwe oświetlenie sufitowe w formie na przykład efektownego żyrandolu, czy też bardziej praktycznego plafonu. Coraz bardziej popularne staje się sufitowe oświetlenie do mieszkania w formie punktowej. Polega ono na rozmieszczeniu kilku niewielkich, pojedynczych, płaskich lamp równomiernie na całej powierzchni sufitu. Można zastosować również tak zwane spoty czyli lampy, które dowolnie się nakierowuje w celu podświetlenia konkretnego mebla, czy też dekoracji. Generalna zasada jest taka, że lampa sufitowa powinna optymalnie rozświetlać pokój i zapewniać prawidłową ogólną widoczność dla domowników. Szczególnym typem lampy sufitowej jest ta montowana nad blatem w kuchni, bądź też w jadalni nad stołem. Najmodniejsze w tym przypadku są obecnie lampy wiszące o efektownych abażurach, pełniące również funkcję dekoracyjną. Nad większymi stołami i blatami doskonale prezentuje się nawet kilka takich samych lamp wiszących, ewentualnie różniących się kolorystyką.

Stojące lampy podłogowe oraz biurkowe

Oprócz lamp sufitowych zadbać należy także o stołowe lub podłogowe oświetlenie do mieszkania. Sprawdzi się ono doskonale we wszystkich pomieszczeniach oprócz kuchni i łazienki. Dostojna i elegancka, wysoka lampa podłogowa z abażurem zapewniającym nastrojowy klimat jest idealnym rozwiązaniem do salonu. Na komodach, szafkach, czy też parapetach w salonie pięknie prezentują się także mniejsze lampki z barwnymi abażurami. Ich celem jest głównie zapewnienie odpowiedniego, relaksacyjnego klimatu w mieszkaniu. Inną zupełnie rolę pełnią lampki biurkowe i stołowe służące do pracy, nauki, czytania i innych czynności wykonywanych przy biurku, kiedy to potrzebne jest naszym oczom doskonałe oświetlenie. Bardzo popularne jest również oświetlenie do mieszkania tak zwane nocne w formie niewielkich lampek stojących zwłaszcza na parapetach lub szafkach przy łóżku. Lampki nocne zapewniają nikłe, często regulowane światło, a ich celem jest ułatwianie zasypiania.

Magia kinkietów

Tajemniczych kinkietów chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to najbardziej nastrojowe, ozdobne oświetlenie do mieszkania, które idealnie sprawdza się zwłaszcza w sypialni, na przedpokoju oraz w pokojach dziecięcych. Wyobraźmy sobie piękny przedpokój z oryginalną tapetą na jednej ze ścian i cudownymi kinkietami o stylowych kształtach. Czy można w bardziej elegancki sposób przywitać gości? Zmysłowe kinkiety rewelacyjnie prezentują się również w sypialni. Nie gdzie indziej, jak właśnie tutaj przenigdy nie może ich zabraknąć.